Refinancovanie hypotéky ako správna voľba

Presný prepočet určí výhodnosť refinancovaniaPočuli ste o tom, že si môžete spojiť všetky vaše súčasné podlžnosti do jednej jedinej? Prípadne si jednu nevýhodnú zmeniť za výhodnejšiu? Tak práve o tomto je refinancovanie hypotéky, o ktorom sa budeme pozdĺž tohto článku rozprávať. Povieme vám, aké sa vám ponúkajú možnosti, pre koho je tento finančný produkt určený, či sa naozaj vždy oplatí a na čo si dať, pri úvahe nad jeho aplikáciou, pozor. Začnime však laickým vysvetlením tohto pojmu pre tých čitateľov, ktorí sa s ním stretávajú po prvýkrát.

Čo je to?

Hneď úvodná veta naznačuje hlavný cieľ tohto finančného produktu. Refinancovanie hypotéky sa snaží pomôcť každému, kto sa z núdze, a možno aj z nedostatku možností, uchýlil k nie veľmi výhodnej bankovej / nebankovej ponuke. Pomocná ruka tohto produktu spočíva vo vyplatení všetkých súčasných dlhov. Z toho vyplýva, že zaviazaný by ste boli už len jednej spoločnosti, i keď záväzky tohto razu vo všeobecnosti nie sú nič príjemné.

Možno sa vám zdá, že refinancovanie hypotéky predstavuje dlhé vybavovania, no stránka vám ich zminimalizuje do najmenšej možnej miery a to tak, že vám jednotlivé ponuky bánk aj hneď vypočíta. To znamená, že nemusíte nikam chodiť, všetky ich zistíte z domova a budete ich mať systematicky zoradené. A to nie je všetko, pretože o nich môžete aj priamo požiadať.

Z jednej strany však máte pravdu. Niektoré vybavovania, ktoré si konkretizujeme nižšie, tu stále ostanú, no vo všeobecnosti sú už značne redukované, keďže vám vyššie odkazovaná stránka dokáže ušetriť aj niekoľko hodín zisťovania ponúk.

Prečo nad ním pouvažovať?

Pravda je taká, že ľudia sa k tejto možnosti utiekajú hlavne preto, lebo prefinancovanie hypotéky by im mohlo celkovo ušetriť až desaťtisíce eur! Možno ste takú sumu ešte ani po kope nevideli (okrem prijatia jednotlivých pôžičiek na účet), ale vyhodiť ich len tak do vzduchu (resp. banke) by bolo dosť depresívne. Spojenie podlžností je využívané hlavne kvôli nižšiemu úroku, niekedy aj lepšie prispôsobeným splátkam a celkovej dobe splatnosti, ktorá je v niektorých prípadoch aj o niekoľko rokov kratšia. Nie je to veľké pozitívum? Zbaviť sa všetkej ťarchy o niekoľko rokov skôr?

Čo by Vás mohlo odradiť?Čo vás môže odradiť?

Všetky predchádzajúce fakty sú naozaj dobrými dôvodmi na to, aby ste refinancovanie hypotéky zvážili, ak patríte k tým ľuďom, ktorí sú celý život niekde zadlžení. No jeho vybavovanie zahŕňa aj iné fakty či faktory, ktoré vás môžu odradiť a ktoré môžu spôsobiť, že tento finančný produkt by nebol vo vašom konkrétnom prípade vôbec výhodný. O aké ide?

Hlavným lákadlom na požiadanie refinancovania hypotéky je úroková sadzba, ktorá je dnes vo všeobecnosti oveľa nižšia než to bolo pred niekoľkými rokmi. Je to síce dôležitý faktor, ale nie je jediný, ktorý ovplyvňuje výhodnosť tohto finančného produktu a na ktorý by ste sa mali sústrediť. K celkovému výpočtu výhodnosti je teda potrebné prirátať aj iné položky, nanešťastie, opäť raz finančného charakteru. Ide konkrétne o tieto:

  1. vyčíslenie dlhu v starej banke

Možno sa tento krok môže zdať nevinný, ale keď vaša banka začne cítiť, že čoskoro príde o klienta, tak sa ešte z neho snaží vydolovať, čo sa dá. Vyčíslenie dlhu sa v rôznych spoločnostiach líši. Môže ísť o desiatky, ale aj o stovky eur. Nie je vylúčené, že v niektorých bankách bude toto vyčíslenie bezplatné, ale to je skutočne raritné.

  1. znalecký posudok o založenej nehnuteľnosti

Ako iste viete, pri vyšších sumách je vždy potrebné niečím ručiť a v drvivej väčšine ide o nehnuteľnosť. Ani refinancovanie hypotéky nebude výnimkou. V prípade, že je váš posudok starší, si môže nová banka vyžiadať nový posudok. Ďalšia finančne citeľná položka, ktorá sa môže vyšplhať aj nad 100 eur.

  1. poplatok za vydanie súhlasu so zápisom záložného práva

Tento poplatok pozná veľmi málo z bežných ľudí, no treba počítať s tým, že jeho cena sa môže pohybovať od 15 do 125 eur.

  1. poplatok za poskytnutie samotného finančného produktu

Snáď pre vás nebude nič nové, ak vám povieme, že väčšina bánk si účtuje poplatok za poskytnutie vyššej finančnej pomoci. Nejde pritom o úrok, ale o samostatné číslo, ktoré síce môže byť predstavené v desatine percentách, ale v konečnom dôsledku môže z finálnej sumy predstavovať aj stovky eur. Zväčša sa však neuhrádza jednorazovo, ale je zahrnutý v splátkach.

  1. predčasné splatenie dlhu v starej banke

Aj to, že svoj dlh splatíte, má svoju cenu. Ironické, ale zo skutočného života. Predčasné splatenie je tiež stanovené buď na určité percento z ostávajúceho dlhu alebo predstavuje nejakú fixnú sumu, ktorú si účtuje každý poskytovateľ na základe vlastného uváženia a vlastných taríf.

Pre všetky vyššie zmienené dôvody si dobre prerátajte, či sa vám refinancovanie hypotéky skutočne oplatí, a to preto, aby ste sa rýchlosťou a neopatrnosťou nedostali do väčších strát. Zo začiatku sa tento finančný produkt javí nevinne, ako pomoc z jasného neba, ale keď sa naňho pozriete do hĺbky, tak zistíte, že až taký nevinný nie je a ani jednotlivé položky, ktoré sa ho týkajú, nepredstavujú žiadne zanedbateľné sumy.

Kedy je správny čas refinancovať?

Aj na to, kedy sa na prefinancovanie hypotéky rozhodnete, je určený správny čas. Nie vždy sa vám to musí vyplatiť. Niekedy sa to vyplatí viac, inokedy menej. Od čoho to závisí? Hlavným faktorom pri výbere obdobia na požiadanie o tento finančný produkt, je koniec doby fixácie v starej banke. Ideálne by bolo, keby všetky vaše dlhy mali rovnaký koniec doby fixácie, čo je však vo väčšine prípadoch nemožné. A tak treba vystihnúť koniec aspoň jedného z nich. Prečo? Pretože ku koncu doby fixácie vám vaša banka zašle ponuku, v ktorej vám dajú novú ponuku na ďalšie fixné obdobie. Tá zvyčajne býva výhodnejšia. Vy sa potom môžete slobodne a na základe vlastného uváženia (alebo rady inej osoby) rozhodnúť, či ponuku prijmete alebo odmietnete.

Napriek vyššie zmieneným nevýhodám, týkajúcich sa suplementárnych finančných položiek, sa refinancovanie hypotéky v drvivej väčšine prípadov oplatí a stále ostáva veľmi obľúbeným produktom, o ktorom viac si môžete prečítať aj v tomto odkaze. Ak o ňom uvažujete, určite si nezabudnite prepočítať, či sa vám skutočne oplatí!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *